جاروبرقی صنعتی دستگاه واکس کفش آبسردکن پنکه

روستای قلعه قافه

روستای قلعه قافه از توابع بخش مرکزی شهرستان مینودشت در استان گلستان است که در ۱۳۵ کیلومتری گرگان قرار دارد. قلعه‌ قافه از اطراف به کوه‏های آرام ذوالفقار در غرب ، کوه کمر در شمال و کوه‏های گاورلی ، اینجه‏ سو و نرمدار محدود می‏ شود.

قلعه قافه روستایی است زیبا در دل کوهستان البرز که شامل سه قسمت : قلعه قافه بالا و پایین و ده نو می باشد. یکی از روستاهای با قدمت و پیشینه تاریخی با بافت سنتی و متراکم و ازجمله روستاهایی که تحت عنوان «روستای هدف گردشگری» شناخته شده است.

بافت سنتی و پیچیده آن به لحاظ میراث فرهنگی یکی از بافت های روستایی ممتاز دراستان گلستان است که دارای قدمت چند صدساله است و مورد بازدید ایرانگردان قرارمی گیرد. این روستا دارای جاذبه های گردشگری متعدد ومتنوع شامل غار، آبشار، چشمه و جنگل های زیبا و بدیع و یک زیارتگاه به نام «سکینه خاتون» است .

زبان مردم این دیار فارسی و شغل آنان کشاورزی و دامداری می باشد و مردم این روستا آن طور که در کتاب گردشگری روستایی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نقل شده است اجداد خود را از بازماندگان حسن صباح می‌دانند و اگر از آنها معنای نام روستای شان را بپرسید می‌گویند « لانه سیمرغ ».

این روستا را از آن جهت قلعه‌ قافه نامیده‌اند که در منطقه‌ای کوهستانی با شیبی تند قرار دارد. بافت و معماری قلعه قافه یکی از زیباترین و اصیل ترین و دست نخورده ترین بافت ها و معماری هاست، معماری این روستا مثل بیشتر روستاهای دامنه ای، پلکانی است، یعنی شبیه به همان چیزی که در ماسوله گیلان دیده اید؛ خانه‌های این روستا یکرنگ و یک شکل هستند، خانه‏ های روستا معمولاً در دو طبقه و با سقف شیروانی و دیوارهای گلی ساخته شده‏ اند؛ طبقات پایین محل نگهداری دام و انباری و طبقه دوم سکونتگاه خانوار روستایی است.

چشمه‏ های متعدد گلو ( گل‏ و آب )، بیرام ( تامین کننده آب شرب قلعه قافه بالا ) و چشمه‏ های نهر آب، بی ‏بی زهرا و لش‏آب ( تامین کننده آب شرب قلعه قافه پایین ) و چشمه برات علی‏شاه، در داخل روستا قرار دارد که در سفر به قلعه قافه می توانید از آنها دیدن کنید.

ارتفاعات قلعه قافه، از جنگل‏های درختان سوزنی برگ و پهن برگ و انواع گونه‏ های جنگلی مانند راش، بلوط و توسکا و همچنین مراتع غنی با انواع گل‏ها و گیاهان پوشیده شده‏ اند و چشم‏ انداز ارتفاعات، حاشیه رودخانه و چشمه‏ ها، فضای دل‏ انگیزی برای اقامت گردشگران پدید آورده‏ اند.

کوه‏های ماران، آرام ذوالفقار، اینجه سو، گاورلی و نرمدار که مانند حصاری روستای قلعه قافه را در بر گرفته‏ اند فرصت خوبی برای یک گشت و گذار کوهستانی می باشد.

در روستای قلعه قافه متوسط حداقل دما حدود 13 درجه سانتیگراد و متوسط حداکثر دما حدود 25 درجه سانتیگراد می باشد و در آن کشاورزی جایگاه ویژه ای دارد و اساس اقتصاد خانوارهای روستایی بر کشاورزی و دامداری است و به علت بارش های مناسب و وجود خاک حاصلخیز اراضی کشاورزی پیرامون روستا محصولاتی زراعی چون گندم ، جو ، سیب زمینی ، یونجه ، و گوجه فرنگی و درختانی چون زرد آلو ، گردو ، آلو و مرکبات کاشته می شود.

ماران کوه، منطقه ای است وسیع و مسطح در بالاترین نقطه ارتفاعی قلعه قافه که در طول پاییز و زمستان پوشیده از برف و در بهار و تابستان از سرسبزی و طراوت ویژه ای برخوردار است. این منطقه با چشمه های پر از آب و جاری و یخچال های طبیعی ، به عنوان ییلاق دامداران و مکانی مناسب برای گردشگران و اتراق گروه های فراوانی است که در فصل گرما ، از هوای مطبوع و سرسبزی یکدست آن حظ وافری می برند.