روستای قلعه قافه

روستای قلعه قافه از توابع بخش مرکزی شهرستان مینودشت در استان گلستان است که در ۱۳۵ کیلومتری گرگان قرار دارد. قلعه‌ قافه از اطراف به کوه‏های آرام ذوالفقار در غرب ، کوه کمر در شمال و کوه‏های گاورلی ، اینجه‏ سو و نرمدار محدود می‏ شود.

قلعه قافه روستایی است زیبا در دل کوهستان البرز که شامل سه قسمت : قلعه قافه بالا و پایین و ده نو می باشد. یکی از روستاهای با قدمت و پیشینه تاریخی با بافت سنتی و متراکم و ازجمله روستاهایی که تحت عنوان «روستای هدف گردشگری» شناخته شده است.

بافت سنتی و پیچیده آن به لحاظ میراث فرهنگی یکی از بافت های روستایی ممتاز دراستان گلستان است که دارای قدمت چند صدساله است و مورد بازدید ایرانگردان قرارمی گیرد. این روستا دارای جاذبه های گردشگری متعدد ومتنوع شامل غار، آبشار، چشمه و جنگل های زیبا و بدیع و یک زیارتگاه به نام «سکینه خاتون» است .

زبان مردم این دیار فارسی و شغل آنان کشاورزی و دامداری می باشد و مردم این روستا آن طور که در کتاب گردشگری روستایی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نقل شده است اجداد خود را از بازماندگان حسن صباح می‌دانند و اگر از آنها معنای نام روستای شان را بپرسید می‌گویند « لانه سیمرغ ».

این روستا را از آن جهت قلعه‌ قافه نامیده‌اند که در منطقه‌ای کوهستانی با شیبی تند قرار دارد. بافت و معماری قلعه قافه یکی از زیباترین و اصیل ترین و دست نخورده ترین بافت ها و معماری هاست، معماری این روستا مثل بیشتر روستاهای دامنه ای، پلکانی است، یعنی شبیه به همان چیزی که در ماسوله گیلان دیده اید؛ خانه‌های این روستا یکرنگ و یک شکل هستند، خانه‏ های روستا معمولاً در دو طبقه و با سقف شیروانی و دیوارهای گلی ساخته شده‏ اند؛ طبقات پایین محل نگهداری دام و انباری و طبقه دوم سکونتگاه خانوار روستایی است.

چشمه‏ های متعدد گلو ( گل‏ و آب )، بیرام ( تامین کننده آب شرب قلعه قافه بالا ) و چشمه‏ های نهر آب، بی ‏بی زهرا و لش‏آب ( تامین کننده آب شرب قلعه قافه پایین ) و چشمه برات علی‏شاه، در داخل روستا قرار دارد که در سفر به قلعه قافه می توانید از آنها دیدن کنید.

ارتفاعات قلعه قافه، از جنگل‏های درختان سوزنی برگ و پهن برگ و انواع گونه‏ های جنگلی مانند راش، بلوط و توسکا و همچنین مراتع غنی با انواع گل‏ها و گیاهان پوشیده شده‏ اند و چشم‏ انداز ارتفاعات، حاشیه رودخانه و چشمه‏ ها، فضای دل‏ انگیزی برای اقامت گردشگران پدید آورده‏ اند.

کوه‏های ماران، آرام ذوالفقار، اینجه سو، گاورلی و نرمدار که مانند حصاری روستای قلعه قافه را در بر گرفته‏ اند فرصت خوبی برای یک گشت و گذار کوهستانی می باشد.

در روستای قلعه قافه متوسط حداقل دما حدود 13 درجه سانتیگراد و متوسط حداکثر دما حدود 25 درجه سانتیگراد می باشد و در آن کشاورزی جایگاه ویژه ای دارد و اساس اقتصاد خانوارهای روستایی بر کشاورزی و دامداری است و به علت بارش های مناسب و وجود خاک حاصلخیز اراضی کشاورزی پیرامون روستا محصولاتی زراعی چون گندم ، جو ، سیب زمینی ، یونجه ، و گوجه فرنگی و درختانی چون زرد آلو ، گردو ، آلو و مرکبات کاشته می شود.

ماران کوه، منطقه ای است وسیع و مسطح در بالاترین نقطه ارتفاعی قلعه قافه که در طول پاییز و زمستان پوشیده از برف و در بهار و تابستان از سرسبزی و طراوت ویژه ای برخوردار است. این منطقه با چشمه های پر از آب و جاری و یخچال های طبیعی ، به عنوان ییلاق دامداران و مکانی مناسب برای گردشگران و اتراق گروه های فراوانی است که در فصل گرما ، از هوای مطبوع و سرسبزی یکدست آن حظ وافری می برند.